Reklamverenler Derneği ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), reklamlardaki zararlı toplumsal cinsiyet kalıp yargılarını dönüştürmeyi amaçlayan Unstereotype Alliance platformunun Türkiye lansmanını 13 Aralık 2019’da İstanbul'da gerçekleştirdi.

Reklamverenler Derneği Başkanı Ahmet Pura, UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Alia El Yassir ve Unstereotype Alliance ve Önerilen Türkiye Yapılanması Başkan Yardımcısı Ayşe Akalın’ın katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte, projenin detayları paylaşıldı.
Reklamverenler Derneği Başkanı Ahmet Pura toplantıdaki konuşmasında, reklamda toplumsal cinsiyet eşitliğinin önemine işaret ederek, toplumsal cinsiyet eşitliğinde dönüşümün asıl kaynağının reklamlar olduğunu söyledi.
Bu yüzden projenin yürütülmesinin önemli olduğunu dile getiren Pura, şunları kaydetti: “Effie Ödülleri’nde son 10 yılda ödül kazanmış reklamlarda ana karakter yüzde 65 erkek yüzde 35 kadın, dış ses yüzde 89 erkek. 2019 yılı finalist ve ödüllerinde ise ana karakterde kadın yüzde 49, erkek yüzde 51, dış ses yüzde 75 erkek. Bu değişim, hedefe doğru ilerlediğimiz yolda bize güç veriyor.”
Reklamverenlerin konuya özen göstermeleri gerektiğini dile getiren Pura, eğitimci, medya ve izleyicilerden konuya ilişkin hassasiyet istedi. Pura, Unstereotype Alliance Türkiye’nin kurulmasının dönüşüm hedefine önemli katkı sağlayacağını bildirdi.
UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Alia El Yassir, proje ile reklamın gücünü iyi şeyler için kullanma amaçlı adım attıklarını dile getirdi.
Bu çalışmalar sonucu yaratılan dünyada cinsiyete dayalı kalıp yargıların geçmişte kalacağına dikkati çeken Alia El Yassir, şu değerlendirmelerde bulundu: “Hayalini kurduğumuz bu dünyada, kadınlar, erkekler, kız çocukları, erkek çocuklarının tamamı eşit haklardan yararlanacak. Bu bizim vizyonumuzun temelini oluşturuyor. Türkiye’de sosyal anlamda değişim yaratma noktasında çok samimi ve tutkulu bir istek var. Türkiye, kadınların güçlendirilmesi ile ilgili ilkelere imza atan şirketlerin sayısı anlamında en üst sırada yer alan ülke. Bu sebeple Unstereotype Alliance’ın lokal lansmanını Brezilya’dan sonra burada gerçekleştiriyoruz.
Unstereotype Alliance ve Önerilen Türkiye Yapılanması Başkan Yardımcısı Ayşe Akalın tüketicinin en sık maruz kaldığı şeyin reklam olduğunu belirterek, reklamın etkisinin bu anlamda oldukça büyük olacağını dile getirdi.
Reklamın temel etkisinin davranış değişikliği yapmak ya da ikna etmek olduğunu bildiren Akalın, şu değerlendirmelerde bulundu: “Dolayısıyla reklamın bu gücünü biliyoruz ve reklamlarda yaptığımız bu değişimler hemen olmasa bile zamanla insanlarda mutlaka gerekli tesiri yaratacak ve davranışsal ve tutumsal değişikliği yaratacak. Bütün bildiklerimiz üzerinden bir kez daha dönüp geçiyoruz. Markaların tüketicideki değişimi ve dönüşümü görmeden artık başarılı olabilmesi, hayata bir şey geçirebilmesi mümkün değil.
Tüketicide ciddi bir değişim var. Türkiye’de bir iki kişilik hanelerin sayısında ciddi bir artış var. Evlerde eskisi gibi toplu yaşanmıyor ve kadın çalışma hayatına artık daha fazla katılıyor. Evlerin içinde kadın ve erkeğin rolleri değişiyor, tek sorun bunu reklamlara yeterince yansıtmak. Bundan sonra yansıması için elimizden geleni yapıyor olacağız.”

Orjinal yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Menü