MOBİL REKLAM HARCAMALARI BİR BUÇUK MİLYAR TL’Yİ AŞTI

MMA Türkiye 2018 Mobil Reklam Harcama Araştırma raporu verilerini açıkladı. Kantar Media iş birliğinde gerçekleştirilen MMA Türkiye araştırmasına göre, 2018 mobil reklam yatırımları 1 milyar 503 milyon TL olarak gerçekleşti.
Mobil pazarlamanın ve ilgili teknolojilerin gelişimine öncülük eden MMA Türkiye, (Mobil Pazarlama Birliği) 2018 yılı Türkiye Mobil Reklam Harcama Araştırma raporu verilerini açıkladı. Rapora göre 2018 yılı içerisinde mobil mecralara yapılan reklam yatırımları 1 milyar 503 milyon TL olarak gerçekleşti.
Türkiye Mobil Reklam Harcama Araştırma raporunun, mobildeki büyümeyi net olarak gösterdiğini belirten MMA Türkiye Yönetim Kurulu Eş Başkanı Erdem Tolon, “Araştırmaya veri ve öngörüleriyle destek veren tüm paydaşlara teşekkür ediyoruz. Geleceği şekillendirmesi beklenen Yapay Zeka, Büyük Veri, IOT ve Zenginleştirilmiş/ Arttırılmış Gerçeklik gibi trendleri incelediğimiz zaman Mobil’in tüm bu trendlerin merkezinde olduğunu gözlemlemekteyiz. Bu bağlamda günümüzde önemli bir mecra konumuna gelen Mobil’in ilerleyen dönemde önemini daha da arttıracağını öngörmekteyiz.” diyerek görüşlerini paylaştı.
MMA Türkiye ve MENA Bölge Direktörü Melis Ertem data odaklı reklamcılığın Mobil Arama ve Programatik yatırımlara ortalamanın üzerinde bir büyüme getirdiğini ve bu büyümenin önümüzdeki yıllarda devam etmesini beklediklerini ifade ederken “Önümüzdeki dönemde Influencer marketing ya da oyun içi reklamlar gibi farklı alt kırılımların da pazardaki yerlerini belirlemek istiyoruz” dedi.
Mobil Arama ve Programatik Yatırımları Büyüyor.
Mobil Display reklam harcamaları 957,94 milyon TL olarak gerçekleşirken, Mobil Arama motorlarına yapılan reklam yatırımları ise toplam mobil harcama içerisinde %36’yı geçerek 545,36 milyon TL olarak gerçekleşti.
Display altında yer alan Banner, Rich Media gibi gösterim veya tıklama bazlı reklamlara yapılan yatırım, 629,06 milyon TL seviyesine ulaşırken, Youtube, sosyal medya videoları ve lokal yayıncıların mecralarında yer alan videolar da dahil olmak üzere, video reklamlar, 328,88 milyon TL ile toplam yatırımlardan yaklaşık yüzde 22 pay aldı.
Programatik olarak tabir edilen ve reklam alım-satım sürecinin insanlar yerine makineler arasında gerçekleştiği sistem üzerinden sunulan mobil reklamlar için yapılan yatırımlar, 686,99 milyon TL ile toplam mobil harcamadaki payını yaklaşık %46’ya çıkarttı.
Sosyal Medyaya yapılan yatırımlar 397,88 milyon TL’ye ulaşırken, Native reklam yatırımları 58,84 milyon TL olarak gerçekleşti.
MMA Türkiye 2018 Türkiye Mobil Reklam Harcama Araştırması raporuna buradan ulaşılabilirsiniz:
532 580 80 46

Orjinal yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Menü